WMACI2023 9. World Masters Athletics Indoor Championships
TORUŃ (POL), March 26 - April 1, 2023
Refresh OFF
Last Changes: 2023-03-31 18:15:25
M10000W_35 0 3 0
Info: BEFORE LIVE FINISHED Choose the competition then the category

60 200 400 800 1500 3000 60H 3000W 4x200 4x200X HJ PV LJ TJ SP WT DT HT JT 8kmCR 10km HMAR 10kmW PENT 60H_Pen HJ_Pen SP_Pen LJ_Pen 800_Pen

60 200 400 800 1500 3000 60H 3000W 4x200 HJ PV LJ TJ SP WT DT HT JT 6kmCR 8kmCR 10kmW PENT 60H_Pen LJ_Pen SP_Pen HJ_Pen 1000_Pen
  10kmW    M35-50   M55-65   M70+   T_M35   T_M40   T_M45   T_M50   T_M55   T_M60   T_M65   T_M70   T_M75 

DAY 1
2023-03-26
DAY 2
2023-03-27
DAY 3
2023-03-28
DAY 4
2023-03-29
DAY 5
2023-03-30
DAY 6
2023-03-31
DAY 7
2023-04-01
MEDAL
TABLE
MEDAL
CEREMONY


08:00  60 m Hurdles W70+ Pentathlon  [H]
08:00  Shot Put M60 (5) 
08:00  Shot Put M55 (6) 
08:00  Triple Jump M45 
08:08  60 m Hurdles W65 Pentathlon  [H]
08:36  200 m W70  [1st]
08:40  High Jump W70+ Pentathlon 
08:40  High Jump W65 Pentathlon 
09:00  200 m W55  [SF]
09:00  10 km Walk W55+  [F]
09:00  Discus Throw W50 (1) 
09:00  Hammer Throw W80+ (2) 
09:01  10 km Walk TEAM W70  [F]
09:01  10 km Walk TEAM W65  [F]
09:01  10 km Walk TEAM W60  [F]
09:01  10 km Walk TEAM W55  [F]
09:12  200 m W50  [SF]
09:24  200 m W45  [SF]
09:30  Pole Vault M75 
09:30  Pole Vault M80 
09:30  Pole Vault M85 
09:36  200 m W40  [SF]
09:50  60 m Hurdles W60 Pentathlon  [H]
10:00  60 m Hurdles W55 Pentathlon  [H]
10:07  Triple Jump M35 
10:10  200 m W35  [1st]
10:10  Shot Put W70+ (3/2) Pentathlon 
10:20  Discus Throw W45 (1) 
10:30  High Jump W60 Pentathlon 
10:30  Hammer Throw W75 (2) 
10:35  200 m M80  [1st]
10:40  High Jump W55 Pentathlon 
10:45  10 km Walk W35-50  [F]
10:46  10 km Walk TEAM W50  [F]
10:46  10 km Walk TEAM W45  [F]
10:46  10 km Walk TEAM W40  [F]
10:46  10 km Walk TEAM W35  [F]
10:48  200 m M75  [SF]
10:56  200 m M70  [SF]
11:00  Shot Put W65 (3) Pentathlon 
11:08  200 m M65  [SF]
11:20  200 m M60  [SF]
11:32  200 m M55  [SF]
11:44  200 m M50  [SF]
11:45  Hammer Throw W70 (3) 
12:00  60 m Hurdles W50 Pentathlon  [H]
12:00  Discus Throw W40 (1) 
12:05  Long Jump W65 Pentathlon 
12:10  Long Jump W70+ Pentathlon 
12:12  Shot Put W60 (3) Pentathlon 
12:20  60 m Hurdles W45 Pentathlon  [H]
12:30  200 m M45  [SF]
12:30  10 km Walk M70+  [F]
12:31  10 km Walk TEAM M75  [F]
12:31  10 km Walk TEAM M70  [F]
12:40  High Jump W50 Pentathlon 
12:42  200 m M40  [SF]
12:45  High Jump W45 Pentathlon 
12:54  200 m M35  [SF]
12:55  Shot Put W55 (3) Pentathlon 
13:00  Pole Vault M70 
13:10  1500 m M65  [1st]
13:10  Long Jump W60 Pentathlon 
13:15  Hammer Throw W65 (3) 
13:30  1500 m M60  [1st]
13:30  Discus Throw W35 (1) 
13:50  800 m W70+ Pentathlon  [H]
13:58  Pentathlon W70+ 
14:00  800 m W65 Pentathlon  [H]
14:00  Long Jump W55 Pentathlon 
14:08  Pentathlon W65 
14:10  60 m Hurdles W40 Pentathlon  [H]
14:10  10 km Walk M55-65  [F]
14:11  10 km Walk TEAM M65  [F]
14:11  10 km Walk TEAM M60  [F]
14:11  10 km Walk TEAM M55  [F]
14:20  60 m Hurdles W35 Pentathlon  [H]
14:20  Shot Put W50 (3) Pentathlon 
14:30  1500 m M55  [1st]
14:30  Hammer Throw W60 (3) 
14:53  High Jump W40 Pentathlon 
14:55  High Jump W35 Pentathlon 
15:00  1500 m M50  [1st]
15:20  Shot Put W45 (4) Pentathlon 
15:25  1500 m M45  [1st]
15:40  800 m W60 Pentathlon  [H]
15:40  10 km Walk M35-50  [F]
15:41  10 km Walk TEAM M50  [F]
15:41  10 km Walk TEAM M45  [F]
15:41  10 km Walk TEAM M40  [F]
15:41  10 km Walk TEAM M35  [F]
15:43  Long Jump W50 Pentathlon 
15:45  Shot Put W35 (4) Pentathlon 
15:48  Pentathlon W60 
15:50  800 m W55 Pentathlon  [H]
15:54  Long Jump W45 Pentathlon 
15:58  Pentathlon W55 
16:00  1500 m M40  [1st]
16:25  1500 m M35  [1st]
16:30  Hammer Throw W55 (3) 
16:30  Pole Vault M65 
16:40  Shot Put W40 (4) Pentathlon 
16:50  60 m Hurdles M75  [1st]
16:50  Long Jump W35 Pentathlon 
17:00  60 m Hurdles M70  [1st]
17:10  60 m Hurdles M65  [1st]
17:25  60 m Hurdles M60  [1st]
17:45  60 m Hurdles M55  [1st]
18:00  60 m Hurdles M50  [1st]
18:20  800 m W45 Pentathlon  [H]
18:28  Pentathlon W45 
18:30  800 m W50 Pentathlon  [H]
18:38  Pentathlon W50 
18:40  60 m Hurdles M45  [1st]
18:50  60 m Hurdles M40  [1st]
18:50  Long Jump W40 Pentathlon 
19:00  60 m Hurdles M35  [1st]
19:20  800 m W35 Pentathlon  [H]
19:28  Pentathlon W35 
19:30  200 m W85+  [F]
19:35  200 m W80  [F]
19:40  200 m W75  [F]
19:44  200 m W70  [F]
19:48  200 m W65  [F]
19:52  200 m W60  [F]
19:56  200 m W55  [F]
20:00  200 m W50  [F]
20:00  Triple Jump M40 
20:04  200 m W45  [F]
20:08  200 m W40  [F]
20:12  200 m W35  [F]
20:20  800 m W40 Pentathlon  [H]
20:28  Pentathlon W40 
20:30  200 m M90+  [F]
20:35  200 m M85  [F]
20:39  200 m M80  [F]
20:43  200 m M75  [F]
20:47  200 m M70  [F]
20:51  200 m M65  [F]
20:55  200 m M60  [F]
20:59  200 m M55  [F]
21:03  200 m M50  [F]
21:07  200 m M45  [F]
21:11  200 m M40  [F]
21:15  200 m M35  [F]
21:20  60 m Hurdles M85  [F]
21:25  60 m Hurdles M80  [F]
21:30  60 m Hurdles M75  [F]
21:35  60 m Hurdles M70  [F]
21:40  60 m Hurdles M65  [F]
21:45  60 m Hurdles M60  [F]
21:50  60 m Hurdles M55  [F]
21:55  60 m Hurdles M50  [F]
22:00  60 m Hurdles M45  [F]
22:05  60 m Hurdles M40  [F]
22:10  60 m Hurdles M35  [F]
EVENT RECORDS
WMA R (35) 38:39 Robert Korzeniowski POL Krakow, POL 2004-06-12
WMA R (40) 40:08 Willi Sawall AUS Richmond, AUS 1982-08-28
WMA R (45) 42:18 Willi Sawall AUS Melbourne, AUS 1988-04-02
WMA R (50) 42:20 Gary Little NZL Christchurch, NZL 1992-02-16
 
 Final  Summary

Last Changes: 2023-03-31 18:15:25
10 km Walk M35-50 Final START: 2023-03-31 15:40 STARTED: 15:40:37
Pos Lane Bib Athlete Category Club/Country Mark Rank
1 32 2975 SIKORA Rafal M35 Poland (POL) 43:25 SB 1
2 46 3557 MORALES DEL CASTILLO Juan Manuel M40 Spain (ESP) 43:38 SB 1
3 25 2135 SIKUKU Eric Maugo M45 Kenya (KEN) 44:11 SB 1
4 11 684 LANDRON Roland M45 France (FRA) 46:13 SB 2
5 41 2748 LIPIEC Tomasz M50 Poland (POL) 46:41 SB 1
6 28 2162 IVZANS Normunds M50 Latvia (LAT) 47:13 SB < 2
7 47 3432 CASTRO MATEO Victor Manuel M40 Spain (ESP) 47:19 SB < 2
8 6 230 BABENKO Dmitry M50 Canada (CAN) 47:57 SB 3
9 15 931 JANKER Andreas M40 Germany (GER) 47:58 SB 3
10 17 798 BORSCH Steffen M50 Germany (GER) 48:19 SB < 4
11 29 2261 GONZÁLEZ MUÑOZ Ricardo M45 Mexico (MEX) 48:22 SB 3
12 21 2008 PONTRANDOLFO Vincenzo M40 Italy (ITA) 48:28 SB 4
13 44 3199 SILVA Luís M50 Portugal (POR) 49:22 SB < 5
14 38 2571 GRINHOLC Grzegorz M45 Poland (POL) 49:27 SB 4
15 23 1939 GIACHETTI Marco M45 Italy (ITA) 50:06 SB < 5
16 30 2271 SOTO MALDONADO Etiel M50 Mexico (MEX) 50:26 SB 6
17 34 2494 CZERSKI Krzysztof M40 Poland (POL) 50:31 SB < 5
18 26 2176 LERME Ritvars M45 Latvia (LAT) 53:33 SB 6
19 9 673 HERIDA Nadir M40 France (FRA) 53:52 SB < 6
20 12 645 DURAND PICHARD David M50 France (FRA) 54:14 SB 7
21 7 317 LACKOVIĆ Boris M40 Croatia (CRO) 54:19 SB 7
22 10 625 CHEVALLEREAU Mathieu M40 France (FRA) 54:30 SB 8
23 50 3623 SANTOS VILARIÑO Pedro Luis M45 Spain (ESP) 54:50 SB << 7
24 8 583 AUGUSTIN Laurent M35 France (FRA) 54:52 SB 2
25 22 1844 BARTOCCI Giancarlo M40 Italy (ITA) 54:52 SB 9
26 13 740 ROBIN-BROSSE Patrick M50 France (FRA) 55:05 SB 8
27 14 1156 VAN BREMEN Jacques M35 Germany (GER) 55:05 SB 3
28 39 2824 MORAWCZYNSKI Konrad M45 Poland (POL) 55:27 SB < 8
29 1 113 HEINZL Rainer M50 Austria (AUT) 56:05 SB 9
30 37 2684 KORZENIOWSKI Pawel M45 Poland (POL) 56:06 SB 9
31 48 3645 TRUJILLO JIMENEZ Ivan M40 Spain (ESP) 56:54 SB 10
32 51 3604 RODRIGUEZ JIMENEZ Jose Manuel M45 Spain (ESP) 56:55 SB 10
33 16 1178 WILD Andreas M40 Germany (GER) 57:20 SB 11
34 36 2641 KARPIŃSKI Sebastian M40 Poland (POL) 1:01:40 SB 12
35 27 2173 LAPINS Ivars M45 Latvia (LAT) 1:02:18 SB 11
36 20 1578 TSE Johnny Lap Yin M50 Hong Kong, China (HKG) 1:02:58 SB 10
37 52 3463 FERNANDEZ REVILLA Mario M50 Spain (ESP) 1:03:37 SB < 11
38 40 2978 SIWIŃSKI Piotr M45 Poland (POL) 1:03:46 SB < 12
39 53 3872 MOLODTSOV Oleksandr M50 Ukraine (UKR) 1:05:55 SB 12
40 18 955 KLIEBOLDT Ulrich M50 Germany (GER) 1:06:47 SB < 13
41 4 270 LOZA ARCIBA Cesareo M35 Canada (CAN) 1:07:20 SB 4
42 5 243 DUMITRU Florin M45 Canada (CAN) 1:10:05 SB < 13
43 42 2853 NURKIEWICZ Jaroslaw M50 Poland (POL) 1:13:00 SB < 14
2 120 KROPIK Franz M55 Austria (AUT) 57:19 SB PK
19 1123 SECK Patrick M55 Germany (GER) 1:02:07 SB PK
31 2267 POLO SCOTT Marco Antonio M60 Mexico (MEX) 1:07:12 SB PK
35 3031 SZAROTA Jakub M40 Poland (POL) DNF
43 2753 LISTOWSKI Andrzej M50 Poland (POL) DQ <<<<~ TR54.7.1
54 100 BRZEZOWSKY Roman M55 Austria (AUT) 53:21 << PK
3 221 AKAMSE MBAH Michel Didier Patrick M40 Cameroon (CMR) DNS
24 2038 SIRAGUSA Gianni M50 Italy (ITA) DNS
33 2625 JELONEK Jakub M35 Poland (POL) DNS
45 3620 SANCHEZ MONTOYA David M35 Spain (ESP) DNS
49 3587 PIÑERA ALVAREZ Rubén M45 Spain (ESP) DNS

Domtel-Sport © by Pilar 2013-2023  API        0.1179261 s.| Mem: 1.25 megabytes